Svi smo svjesni činjenice kako su putovanja na udaljene lokacije veoma štetna za okoliš. Upravo iz tog razloga, donosimo vam savjete i primjere kako možete pridonijeti održivom načinu putovanja do naše lokacije, ali i kako izračunati emisiju štetnih plinova na svom putovanju.
- Putovanje vlakom umjesto avionom
Danas je općepoznato da je putovanje avionom iznimno loše za okoliš. Ipak, uvijek je šokantno kada pogledate brojke: dok putovanje autobusom ili vlakom ispušta relativno malo CO2 (32 g ili 41 g po prijeđenom kilometru po osobi), automobil s emisijom CO2 od 142 g po kilometru i prije svega avion (211 grama!) su jasno iznad njih.
Cilj je stoga prijeći na javni prijevoz, posebice na kraće udaljenosti. Je li autobus ili vlak ekološki prijevozno sredstvo također ovisi i o iskorištenosti kapaciteta. Uglavnom, vlak je najodrživije prijevozno sredstvo, ali autobusi su obično puniji i stoga ponekad prestignu vlak u pogledu ekološke prihvatljivosti.
- Zelenija vožnja
Svi koji žive van grada znaju: često se jednostavno ne može zaobići automobil jer mreža javnog prijevoza nije dobro razvijena. Ali čak i kao vozač, možete puno učiniti za okoliš s pravim znanjem. Prva stvar na koju će mnogi pomisliti je električni automobil, ali zapravo električni automobili (zasad) jedva da su bolji od dizelskih ili benzinskih automobila po pitanju emisije CO2. To je zato što je potrebno mnogo CO2 i za njihovu proizvodnju i za proizvodnju električne energije.
Vožnja samo jednog putnika u automobilu stoga je najgora za okoliš (čak i gore od letenja!), dok je pun automobil (barem na kratkim udaljenostima) znatno bolji. Postoji više načina za ekološki prihvatljivu vožnju – od aplikacija za dijeljenje prijevoza do odabira za nekorištenjem automobila na lokaciji za vrijeme putovanja.
- Je li letenje dobar izbor?
Čak i ako avioni nemaju dobru reputaciju, njihove emisije CO2 su nenadmašno niske na velikim udaljenostima. Dakle, dobra vijest je da ne morate sjediti u autu 15 sati da biste putovali što je više moguće održivo – ovdje je avion puno bolja alternativa. Loša vijest je da letenje nije ekološki prihvatljivo. Potroši se puno goriva, posebice tijekom polijetanja, pa su direktni letovi uvijek bolji od letova s presjedanjem. Također, možete sami nadoknaditi emisije CO2 uzrokovane letom na raznim web stranicama za nadoknadu CO2. Više o načinu izračuna potrošnje CO2 donosimo u nastavku.
- Slow travel koncept
Opasnost od offseta letova uvijek je u tome što ostavlja dojam da je let klimatski neutralan. Količina CO2 koja dospijeva u atmosferu tijekom leta je naravno i dalje ista s kompenziranim letovima. Stoga, kad god je moguće, izbjegavajte letove (kratke) i umjesto toga prijeđite na sporije načine prijevoza. To ne samo da pomaže okolišu, već daje i potpuno novi osjećaj putovanja, prema motu: Putovanje je nagrada. Umjesto da letite u različite dijelove svijeta 3 puta godišnje, više ćete dobiti ako rezervirate duži boravak (sa samo jednim povratnim letom) i doznate više o lokalnoj kulturi i ljudima.
- Manja količina stvari
Nije važno radi li se o avionu, automobilu ili vlaku: svi troše manje goriva ako ne moraju nositi veliku težinu. Dakle, ako spakirate svoj kofer sa što je moguće manje stvari, na ovaj jednostavan način možete smanjiti i emisiju CO2 tijekom vožnje.
Napravite popis stvari koje su vam apsolutno potrebne i jednu od onih bez kojih možete u hitnim slučajevima. Unaprijed se informirajte o vremenu kako biste spakirali lakšu ili topliju odjeću i ostavili nepotrebne stvari kod kuće. Unaprijed saznajte što je dostupno u vašem smještaju, npr. Ne morate sa sobom nositi stvari poput sušila za kosu ili ručnika. Šampon punite iz velikih boca u manje – na taj način imate i više mjesta u svom koferu.